Kolektory słoneczne

Instalacje solarne – słońce zatrzymane do Twojej dyspozycji
Ciepła woda bez użycia paliwa i bez comiesięcznych kosztów? Teraz jest to możliwe dzięki technologii solarnej, która jest w pełni dostępna dla osób budujących domy jednorodzinne w Polsce.

Technologia solarna w Twoim domu
Kolektory słoneczne to urządzenia, które zamieniają promieniowanie Słońca na energię cieplną. Uzyskana energia może być wykorzystana do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, wody basenowej lub może wspomagać ogrzewanie domu.

Zasady działania
Urządzenia do przekształcania energii słonecznej w energię cieplną to tzw. kolektory słoneczne, które montowane są przede wszystkim na dachach domów. Służą one głównie do podgrzania wody użytkowej, co jest zgodne ze światowymi trendami ekologicznymi.
Kolektory przekazują energię słoneczną do cyrkulującej w instalacji cieczy. Nagrzany przez promienie płyn jest pompowany do specjalnego zbiornika ciepła, gdzie oddaje ciepło i podgrzewa wodę użytkową.
Instalacja solarna składa się z:
• kolektorów słonecznych,
• zbiornika solarnego z wymiennikiem ciepła,
• pompy zapewniającej cyrkulację pomiędzy kolektorami a zbiornikiem solarnym,
• urządzeń regulacyjnych i systemu rur.

Koszty
Instalacja solarna staje się coraz bardziej dostępna dla każdej osoby budującej własny dom. Koszt inwestycji dla czteroosobowego gospodarstwa domowego, łącznie z montażem, waha się pomiędzy 15 000 a 25 000 zł. Biorąc pod uwagę ogólny koszt budowy domu oraz comiesięczne koszty zużycia energii – jest to kwota stosunkowo niewielka. Wydatek ten zwraca się w ciągu kilku lat.

Montaż
Aby inwestycja w energię słoneczną naprawdę się opłacała, należy instalację solarną odpowiednio zamontować i ustawić. Najlepsze efekty osiąga się wtedy, gdy kolektory umieszczone są na połaci dachu skierowanej na południe (z maksymalnym odchyleniem 45º na zachód oraz 30º na wschód). Należy wybrać takie miejsce, gdzie nasłonecznienie jest całodniowe, czyli żadna przeszkoda nie przesłania słońca w ciągu dnia. Kąt nachylenia kolektorów może wahać się pomiędzy 30º a 60º.

Moc
Kolektory słoneczne poprawnie zaprojektowane pod względem wielkości i właściwie zamontowane pokrywają 60% rocznego zapotrzebowania na energię do podgrzewania ciepłej wody! W półroczu letnim jest to pokrycie sięgające 90%, natomiast w półroczu zimowym 30%. Dla czteroosobowej rodziny wystarczy 6 mkw. powierzchni kolektora i 300-litrowy zbiornik z wymiennikiem ciepła.
Budimex Danwood oferuje swoim Klientom:
• wysokowydajne słoneczne kolektory płaskie TopSon F3 (na życzenie Klienta montujemy również inne modele urządzeń),
• kolektory rurowo-próżniowe TRK, które również przy niskim nasłonecznieniu wytwarzają wysokie temperatury i mają wysoki stopień sprawności (nawet w okresie wiosny i jesieni dają one wystarczające ilości energii do podgrzania ciepłej wody, a także mogą wspomagać ogrzewanie pomieszczeń),
• zbiorniki solarne o pojemnościach 300, 400, 500, 750 lub 1000 litrów.